اختلال اضطراب چیست؟

اختلال اضطرابی (anxiety disorders) نوعی اختلال روان است که در آن فرد در موقعیت‌های مختلف که قرار می‌گیرد، دچار استرس و اضطراب بی‌مورد و بی‌دلیل می‌شود. فرد مبتلا به اختلال اضطراب، در طول روز دچار تنش و استرس زیادی می‌شود. در بسیاری از مواقع، این اضطراب و استرس به‌قدری زیاد است که مانع انجام فعالیت‌های شخصی و روزانه فرد می‌شود و زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انواع اختلال اضطراب

اختلال اضطراب خود انواع مختلفی دارد. از جمله مهم‌ترین انواع اختلال اضطرابی که شیوع زیادی نیز دارد، عبارتند از:

 

انواع فوبیا

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD)

اختلال وسواس اجباری

در هر یک از انواع اختلال اضطراب که در بالا بیان کرده‌ایم، فرد وقتی در موقعتی خاص و به‌خصوص قرار می‌گیرد دچار اختلال اضطراب می‌شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی، در صورتی که در مکان خاصی و در کنار چند غربیه قرار بگیرند، دچار اضطراب می‌شوند.

 

علائم اختلال اضطراب

اگرچه اختلال اضطراب انواع مختلفی دارد، اما برخی از علائم در آن بین همه افراد مبتلا به اختلال اضطرابی مشترک است. در ادامه مهم‌ترین علائم اختلال اضطراب را معرفی می‌کنیم:‌

 

نگرانی بیش از حد

یکی از شایع‌ترین علائم اختلال اضطراب، نگرانی بیش از حد است. افراد مبتلا به اختلال اضطراب، همواری نگرانی و استرس خاصی برای موضوعات غیرمنطقی دارند.

 

احساس پریشانی

هنگامی که فرد احساس استرس و اضطراب را تجربه می‌کند، ضربان قلب فرد بالا می‌رود و علائمی مثل خشکی دهان، عرق کردن کف دست، تند شدن نفض و … را تجربه می‌کند. این موضوع به این دلیل است که مغز شما احساس خطر کرده و خود را برای تهدید آماده می‌کند.

 

مشکل در تمرکز

یکی دیگر از علائم شایع اختلال اضطراب، مشکل در تمرکز است. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به اختلال اضطراب، برای تمرکز کردن دچار مشکل می‌شوند. همچنین اضطراب روی حافظه کوتاه‌ مدت فرد نیز تاثیرگذار است و به یادآوردن و ثبت موارد جدید را دچار مشکل می‌کند.

 

اختلال اضطرابی

تحریک‌پذیری شدید

تحریک‌پذیری یکی دیگر از علائم شایع اختلال اضطراب است. افراد مبتلا به اختلال اضطرابی، تحریک‌پذیری خیلی شدید‌تری نسبت به سایر افراد دارند. این موضوع، هنگامی که فرد تحت اضطراب و استرس است نیز چندین برابر می‌شود.

 

 

بی‌خوابی و اختلالات خواب

مشکلات خواب نیز یکی دیگر از علائم اختلال اضطرابی است. فرد مبتلا به اختلال اضطرابی ممکن است که در طول خواب، به یکباره از خواب بیدار شود و دیگر نتواند بخوابد. بی‌خوابی و کمبود خواب نیز می‌تواند باعث تشدید استرس و اضطراب شود. معمولا پس درمان اختلال اضطرابی، مشکلات خواب نیز برطرف می‌شوند.

 

حملات وحشت یا پانیک اتک

از دیگر علائم اختلال اضطرابی که برخی از افراد که مبتلا به اختلال اضطرابی بسیار شدید هستند، آن را تجربه می‌کنند، حملات وحشت یا پانیک اتک است. حملات حراس به ترس بسیار شدیدی گفته می‌شود که می‌تواند فرد را ناتوان کند. معمولا پانیک اتک با ضربان بالای قلب، تعریق، لرزش، تنگی نفس، تهوع و … همراه است.

 

اختلال اضطراب

اگرچه موارد بالا جزو شایع‌ترین علائم اختلال اضطرابی است، اما تشخیص نهایی اختلال اضطرابی تنها از طرف روانشناس ماهر اتفاق می‌افتد. در صورتی که چندین علائم بالا را دارید، بهتر است که برای تشخیص قطعی به یک روانشناس ماهر مراجعه کنید. روانشناس نیز ممکن است برای آن که بتواند دقیق‌تر تشخیص دهد و مراحل درمان را پیش ببرد، شما را برای تهیه نقشه مغزی به یک نوروتراپیست ماهر ارجاع دهد.