لکنت زبان در کودکان

امروز در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد لکنت زبان در کودکان را برای شما به صورت کامل بیان کنیم . کلینیک خزائی مفتخر است اعلام کند که از برترین مراکز درمان لکنت زبان کودکان است . در ادامه با ما همراه باشید .

تشخیص لکنت زبان در کودکان

گام اول برای در زمینه لکنت زبان در کودکان ، تشخیص لکنت زبان در کودکان است .برای تشخیص لکنت زبان نیاز به هیچ آزمایش ای نمی باشد و یک متخصص اعصاب یا یک متخصص گفتار درمانی یا گفتار درمانگر میتواند کار تشخیص را انجام دهد . خب البته که والدین کودک یا اطرافیان آن میتوانند با سادگی متوجه وجود اختلال لکنت زبان در کودک شوند . اگر حس میکنید که کودک در بیان برخی از کلمات یا هجی کردن مشکل دارد میتواند لکنت زبان داشته باشد .

دلایل لکنت زبان در کودکان

دانشمندان هنور نتوانسته اند دلیل قطعی برای لکنت زبان در کودکان ارائه دهند اما فرضیاتی با احتمال بالا وجود دارند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد . پزشکان به طور کامل مطمئن نیستند که دلیل لکنت زبان بعضی از کودکان چیست اما با این حال بیشتر آنها بر این باورند که عواملی از جمله مشکلی در ناقل های عصبی در مغز با عضلات گفتاری در اختلال دخیل هستند.

اما خب بسیاری از پزشکان و دانشمندان هم بر این باورند که اختلال لکنت زبان در کودکان ریشه در ژنتیک دارد و در خانواده آنها کسانی بوده اند که از این اختلال رنج میبردند .

به طور کلی دلایل لکنت زبان در کودکان میتواند به عوامل زیر مربوط باشد :

 

 • ضربه و آسیب های عاطفی
 • رشد نوروفیزیولوژیکی نامناسب کودک
 • سابقه لکنت زبان در خانواده
 • برخی از ناهنجاری های ارثی
 • قرار گرفتن کودک در برخی چالش ها و لکنت زبان ناگهانی

تمامی دلایل لکنت زبان کودک بررسی شد . برای بررسی درمان لکنت زبان در بزرگسالان میتوانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید

در ادامه قصد داریم تا درمورد راه های درمان لکنت زبان کودکان صحبت کنیم

راه های درمان لکنت زبان کودکان

احتمالا برای درمان لکنت زبان کودکان راه ها و روش های زیادی به گوشتان خورده است . اما آیا تمامی آن ها کارآمد هستند

 اغلب لکنت زبان ها در کودکان پس از گذشت مدتی بهبود میابند اما اگر بهبود نیافت چه باید کرد ؟

اما مواردی وجود دارد که لکنت زبان به کمک گذر زمان حل نمیشود . اگر علت لکنت مشکللاتی مثل اختلالات نورولوژیک، ضربه عاطفی یا محیط استرس زا باشد می توان با مراجعه کردن به متخصص گفتار درمانی این اختلال را درمان کرد .

از درمان های مهم لکنت زبان میتوان به گفتار درمانی اشاره کرد. گفتار درمانی توسط توسط گفتار درمانگر انجام میشود . گفتار درمانگر به متخصص گفتار درمانی گفته میشود . گفتار درمانی در لکنت زبان میتواند وقفه های گفتاری را کاهش داده و اعتماد به نفس کودکان را بالا ببرد. گفتار درمانی در لکنت زبان کودکان میتواند موثرترین روش برای درمان باشد. به صورت کلی درمان متخصص درمان لکنت زبان گفتار درمانگر است . این روش میتواند بیشترین کمک را به شما بکند .

باید گفت که کلینیک دکتر خزائی از مراکز تخصصی درمان لکنت زبان در کودکان است . کلینیک لکنت زبان در تهران دکتر خزائی یک تیم تخصصی در گفتار درمانی به کار گرفته است . میتوانید سابقه کلینیک تخصصی خزائی در زمینه گفتار درمانی را بررسی کنید

تحقیقات نشان میدهند که گفتار درمانی بهترین درمان برای بزرگسالان و کودکانی است که لکنت زبان دارند و شواهد زیادی از کارآیی آن پشتیبانی می‌کند.

علائم لکنت زبان در کودکان

نکته مهمی که وجود دارد این است که لکنت زبان در کودکان زبر پنج سال میتواند بسیار شایع باشد و صرفا نیاز نیست که به گفتار درمانگر مراجعه کنید ، خبر خوب این است که بسیار از لکنت زبان کودکان در سن زیر 5 سالگی میتواند به خودی بهبود یابد اما نکته مهم این است که اگر لکنت زبان در کودک شما همراه با حرکات غیر ارادی بدن همراه باشد ، میتواند هشداری برای مراجعه به متخصص گفتار درمانی باشد . 

منظور از حرکات غیر ارادی: زمانی که لکنت زبان کودکی ریشه در روان و اوضاع روحی او، مثل ترس یا اضطراب، داشته باشد کودک می تواند علائم دیگری مثل تغییرات جسمی، تیک عصبی در صورت خصوصا در گوشه چشم و لب، لرزش لب، پلک زدن بیش از حد، تنش در صورت، لرزش بخش های فوقانی بدن، ناامیدی موقع ارتباط برقرار کردن، مکث قبل از شروع صحبت است 

اگر سوالی در این زمینه دارید میتوانید برای مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید

 

شاید سوال بپرسید که چه زمانی باید به گفتار درمانگر مراجعه کنیم

 • اگر کودک شما بیش از پنج سال دارد و لکنت زبانش بهبود نیافته است
 • قدرت و اعتماد به نفس برای صحبت کردن در جمع را ندارد
 • ترس از صحبت کردن داشته باشد
 • حرکات غیر ارادی با لکنت زبان همراه باشد
 • سعی کند تا تند صحبت کند
 • در صورتی که متوجه افزایش تنش در صورت یا سفتی در عضلات گفتاری کودک می شوید.
 • صدایش بالا میرود
 • مراجعه به گفتار درمانگر میتواند باعث رفع نگرانی های شما شود

 

 

شما عزیزان میتوانید برای دریافت نوبت از متخصص گفتار درمانی یا مشاوره در زمینه لکنت زبان کودکتان با ما تماس حاصل فرمایید.